Hazreti Mevlana ve Ailesinin Konya'ya gelişlerinin 791. yıldönümü etkinlikleri, Çelebi ailesinin Karaman'dan Konya'ya yaptıkları yürüyüş sonrası Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay tarafından karşılanmaları ile başladı. 

Konya Valiliği ve Konya Büyükşehir Belediyesi'nin Hazreti Mevlâna ve Ailesinin Konya'ya Gelişlerinin 791. Yıldönümü dolayısıyla organize ettiği "Teşrif-i Konya" etkinlikleri başladı.

RUMİ ÖZEL TREN SEFERİ DÜZENLENDİ

Törenler bu yıl ilk kez İstanbul'dan Konya'ya düzenlenen Rumi Tren seferiyle başlarken trenle Konya'ya siyaset, sanat, spor, basın ve akademi dünyasından önemli isimler geldi. Program, Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi ve ailesinin Karaman'dan Konya'ya yaptıkları yürüyüş sonrası, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'ın Mevlana Meydanı'nda karşılamaları ile devam etti. 

VALİ TOPRAK'A VE BAŞKAN ALTAY'A BAYRAK VERİLDİ

Karşılama töreninde Esin Çelebi tarafından Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak'a ve Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'a Türk Bayrağı takdim edildi. Türk Bayrağı'nı Esin Çelebi'den almanın gururunu ve mutluluğunu yaşadığını belirten Vali Toprak, "Konya'yı Konya yapan, bize bırakmış olduğu öğretilerle, hoşgörüyle, merhametiyle, sevgi, barış, dostlukla sadece Türkiye'de değil, dünyada da önder olarak kabul edilen Hz. Mevlana'nın ilimize teşriflerinin 791. yılını kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da Anadolu'nun kadim şehirleri arasında yer alan Konya'nın bundan sekiz asır önce Belh'ten uzun bir yolculuk sonunda bu topraklara gelen Hz. Mevlana ve ailesini kucaklayan merkez olduğunu belirterek, Hz. Mevlana'nın Konya'ya gelişinin 791. yılını çeşitli etkinliklerle kutladıklarını ifade etti.
Temsili karşılama töreninin ardından Hazreti Mevlana'nın sandukası başında Gülbang duası okundu. Vali Toprak ve Başkan Altay, Mevlana Meydanı'nda Sokakta Sanat uygulamasına da katıldı. 

Etkinlikler kapsamında Selçuklu Kongre Merkezi'nde sema gösterisi ve Vuslat isimli tiyatro oyunu gerçekleştirilecek. Ayrıca, mistik müzikte dünya çapında üne sahip üç kardeşten oluşan Filistinli Le Trio Joubran grubu da konser verecek.