Bu yıl "Selam Vakti" temasıyla gerçekleştirilen Hazreti Mevlana'nın 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı "Şeb-i Arus" programı ile sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizler, Hz. Mevlana'nın vasiyetine, onun tavsiyesine uyarak, 745 yıldır Hazreti Mevlana'nın vefatını, hasretin son bulduğu, aşığın maşukuyla kucaklaştığı bir 'Düğün Günü' olarak idrak ediyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Şeb-i Arus'a Katıldı
   
Hazreti Mevlana'nın 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri'nin son günü olan "Şeb-i Arus", Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile gerçekleştirildi.
Törende konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, etkinlikler kapsamında binlerce yerli ve yabancı misafiri Konya'da ağırladıklarını söyledi.

YÜKÜMÜZ AĞIR AMA UMUDUMUZ FAZLADIR

Başkan Altay, "Anadolu ve Anadolu'nun fethettiği gönül coğrafyamız, gönlün ne olduğunu Mevlana'dan, Sadreddin-i Konevi'den, Yunus Emre'den, Hacıveyiszade'den, Tahir Büyükkörükçü'den ve daha binlerce gönül erinden öğrenmiştir. Aynı zamanda 'Ben ne söylemişsem gönülden doğmuştur' diye buyuran Hz. Mevlana'dır Konya. Dolayısıyla yükümüz ağır ama umudumuz fazladır. O iki alemin de tek bir saik için var olduğunu bu yüzden de hor ve hakir olsa bile gönül taşıyan herkesin hürmete layık olduğunu öğretmiştir bize" ifadelerini kullandı.

'GÖNÜLLER YAPMAYA GELDİK' SIRRINA ERİŞMEYİ DİLERİZ

Altay, konuşmasını şöyle tamamladı: "Manevi yüceliklere, derin sırlara ancak gönüllere kul gibi hizmet etmekle ulaşılabileceğini bize Hazreti Mevlana göstermiştir. Bu yüzden yolumuz uzun, vazifemiz ağır ve sorumluluğumuz büyüktür. Çünkü bu şehirde bu gönül sahibi zata ve onun arştan kürsiden lehten, kalemden daha kıymetli gördüğü gönüllere, insana, doğaya ve gönüller şehri Konya'ya hizmete memur edildik. Bu yolda da önce Hakkın yardımına muhtaç olduğumuzu bilerek Hz. Mevlana başta olmak üzere Anadolu'nun gönül mimarlarından nasiplenmeyi dileriz."

BU MEDENİYETTE TEFRİKA YOKTUR

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, gönülleri buluşturan, kalpleri sevgi hamuruyla yoğuran, hikmetli öğütleri ile birliği, beraberliği ve kardeşliği yeşerten Mevlana'yı rahmetle andığını söyledi.

Hazreti Mevlana'nın ilim, irfan, bilgi ve hikmet ile asırlardır insanlığın yolunu aydınlattığını belirten Erbaş, "Anadolu'nun hikmet ve muhabbet yurdu haline gelmesinde, millet ve ümmet olma bilincinin yerleşmesinde, bu coğrafyanın mukaddes değerlerle mayalanmasında şüphesiz Mevlana Hazretlerinin çok büyük katkısı ve payı vardır. Mevlana her şeyden önce bir İslam mütefekkiridir. İlhamını Kur'an'dan, sünnetten, İslam'ın evrensel ilkelerinden, insan tasavvurundan, sevgi ve barış ufkundan almıştır" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE KENDİSİNE UZANAN HİÇBİR ELİ GERİ ÇEVİRMEMİŞTİR

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da törende yaptığı konuşmada Hz. Mevlana'nın Rabbine erdiği anlamlı geceyi, düğün gecesini kavramaya gayret ettiklerini kaydederek yüzyıllardır farklı dillerle ve kimliklere vatan olan bu toprakların, Mevlana'nın engin insan sevgisi ve hoşgörüsüyle daha da zenginleştiğine işaret etti.

Ersoy, "Mevlana'nın felsefesi ve öğretileri sadece İslam âleminde değil tüm dünyada yankı uyandırmış, bu büyük düşünür bugün artık hiç kuşkusuz insanlığın ortak değerlerinden biri haline gelmiştir" dedi.

AŞIĞIN MAŞUKUYLA KUCAKLAŞTIĞI BİR "DÜĞÜN GECESİ" İDRAK EDİYORUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazreti Mevlana'nın "Bana yazıklanmayın, bana 'elveda' demeyin, benim ölümüm tohumun toprağa düşmesi gibidir." sözleriyle başladığı konuşmasında, "Bu vuslat gecesinde bizler de yüreklerimizi bir araya getiriyor, birbirimize şahitlik ediyor, sevginin, aşkın, muhabbetin meşalesini yüceltiyoruz. Her Şeb-i Arus'ta Hazreti Mevlana'nın geride bıraktığı o engin hazinenin her bir kelimesi, her bir sahifesi aşkla, samimiyetle yoğrulmuş o kutlu mirasın idrakine varıyoruz. Bizler de onun vasiyetine, onun tavsiyesine uyarak, 745 yıldır Hazreti Mevlana'nın vefatını, hasretin son bulduğu, aşığın maşukuyla kucaklaştığı bir 'Düğün Günü' olarak idrak ediyoruz" diye konuştu.

HAZRETİ MEVLANA'YI HER DEM TAZE TUTAN SIR AŞKTIR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hz. Mevlana'nın irfan ışığının daha kendisi hayattayken Endülüs'ten Uzak Asya'ya kadar dünyanın dört bir köşesine yayıldığının altını çizerek, "İslam coğrafyasının farklı şehirlerinden ilim ve hikmet yolcuları, Hazreti Mevlana'nın rahleyi tedrisinde bulunmak için Konya'ya akın etmişlerdir. Moğol istilasının bütün İslam şehirlerini yakıp yıktığı bir dönemde Hazreti Mevlana sözleri, sohbetleri ve meselleriyle karamsarlık dağlarını eritmiş, bu toprakların yeniden dirilişine vesile olmuştur. Hazreti Mevlana, her idrak düzeyindeki insanı kalbinden yakalamasını elbette sadece edebiyatla, sanatla ve söz sanatlarıyla izah edemeyiz. Bunun sebebi aşktır. Aşk ise kişiliğin sevdiğinde yok olmasıdır. Vuslatının üzerinden asırlar geçmesine rağmen Hazreti Mevlana'yı her dem taze tutan sır aşktır, sevgidir. Eserleri, sözleri, şiirleri, mesajlarıyla 7,5 asırdır çoraklaşan gönülleri yeşertebilmesinin hikmeti işte budur. O, kendi ifadesiyle 'Allah'a ulaşacak birçok yol varken aşkı seçmiştir" değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu eşliğinde Ahmet Özhan bir konser verdi. Araştırmacı Ömer Tuğrul İnançer de Mevlana'nın eseri Mesnevi'den seçmeler okudu.

Program, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu'nun sema ayini icrasıyla sona erdi.