Hz. Mevlana'nın 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve çok sayıda davetlinin katılımıyla başladı.
Konya'dan Dünyaya

Konya'da her yıl 7-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen ve bu yıl "Selam Vakti" temasıyla gerçekleştirilen Hz. Mevlana'nın 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri başladı.Bu yıl etkinliklerin ilk gününde; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Mevlana'nın 22'nci kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru, protokol üyeleri ve vatandaşların katılımıyla, sevgi ve hoşgörü yürüyüşü, türbe ziyareti ve sergi açılışları yapıldı. Akşam da ilk sema programı gerçekleştirildi.

HERKESE BARIŞ VE HUZURU GÖTÜREN MEDENİYETİN TEMSİLCİLERİYİZ

Konya Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Mevlana Kültür Merkezi'ndeki program, protokol konuşmalarıyla başladı.

Törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hazreti Mevlana'nın, "Gel" çağrısıyla milyonlara ışık olduğunu söyledi. Şeb-i Arus'un bu yılki temasının "Selam Vakti" olduğunu hatırlatan Bakan Kurum, "Selam, barış ve esenlik demektir. Yüce dinimiz de barış ve esenlik dinidir. Selam vermek 'kardeşlik' demektir. Bizler, gittiğimiz her coğrafyada hiçbir din, dil, ırk, mezhep farkı gözetmeksizin herkese selamı, yani barış ve huzuru götüren bir medeniyetin temsilcileriyiz" dedi.

GEL ÇAĞRISI İNSANIN ASLINA DAVETİDİR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, içinde bulunulan çağın hız, haz ve tüketim çağı olduğunu belirterek bazı geleneklerin unutturulduğuna vurgu yaptı. Bakan Murat Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü: "Komşularımızla iletişime kapalı evlerimizi, sanal âlemde kaybolarak unuttuğumuz dünyamızı tekrar güzel kılmanın ilk adımlardan birisi 'selam'dır. Bu manada Şeb-i Arus Törenleri'nin bu yılki temasının böylesine ihtiyaç duyduğumuz önemli bir konuya, 'Selam'a ayrılmış olmasından memnuniyet duyuyorum."

Bakan Kurum, Hz. Mevlana'nın öğretilerinin günümüze dek ulaştığını söyleyerek Mevlana'nın merkeze insanı koyan öğretisinin dünyada en çok kabul gören öğretilerden biri olduğunu kaydetti.

İNSAN HAKLARI DEYİNCE İLK HZ. MEVLANA AKLA GELİR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, hoşgörü ve insan hakları deyince akıllara Hazreti Mevlana'nın geldiğinin altını çizerek, "Bizler düşüncelerimiz farklı olsa da; diller, inançlar, mezhepler, etnik kökenler, kültürler farklı olsa da insan olarak, 'can' olarak birbirimize saygımızı, hürmetimizi ne olursa olsun korumayı başaran bir milletin mensuplarıyız" dedi.

MEVLANA SEVGİ VE HOŞGÖRÜYE DAYALI HAYAT TARZIMIZIN MİMARIDIR

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, "Hz. Mevlana Kur'an ve sünnet çizgisinde sevgiyi temel alan, insanlar arasındaki farklılıkları aşarak bir arada yaşamanın yolunu çizmiş ve milletimizin insan sevgisi ile hoşgörüye dayalı hayat tarzının mimarı olmuştur" diye konuştu.

MEVLANA SEVGİ MEDENİYETİMİZİN MİMARI, GÖNÜL MEKTEBİNİN ÂLİMİDİR

Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, "Sevgi medeniyetimizin manevî mimarı ve gönüller mektebinin âlimi Hz. Mevlâna Celâleddin Rumî; hayatı, düşünceleri, eserleri, sevgiyi, barışı ve hoşgörüyü temel alan evrensel mesajlarıyla milyonları etkilemiş ve gönülleri birleştirmeyi başarmıştır. Hz. Mevlana arkasında aşkla yoğrulmuş fikirler bıraktığı içindir ki yüzyıllardır milyonlarca insan bir araya geliyor ve onu yâd ediyor" dedi.

MEVLANA'NIN FİKİRLERİ BİR ŞEMSİYE GİBİ İNSANLIĞI KAPSAYIP KUŞATIYOR

Başkan Uğur İbrahim Altay, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: "Mesnevi, Kur'an ve sünnetle yoğrulmuş bir aşk ilmihalidir. Bugün insanlığın içine düştüğü durumdan kurtulmanın çaresinin Hz. Mevlana'yı yalnızca sözleriyle değil, davranış ve eylemleriyle de tasdik etmekten geçtiğine inanıyoruz. Şiddetten arındırılmış barış dolu bir dünyanın kapılarını açmak için, Hz. Mevlâna'nın 13'üncü asırdan günümüzü aydınlatan fikirlerinin bugün de bir şemsiye gibi tüm insanlığı kapsayıp kuşatacağına inanıyorum."

Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker de İslam'ın selama verdiği önemden söz ederek selamın insanlığın ortak değeri olduğunu vurguladı.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdüssettar Yarar ise yaptığı konuşmada törenler ve hafta boyunca yapılacak etkinlikler hakkında misafirleri bilgilendirdi.

Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Ahmet Özhan, topluluk üyeleriyle Türk Tasavvuf Müziği konseri, Araştırmacı - Yazar Ömer Tuğrul İnançer de "Mesnevi Sohbeti" gerçekleştirirken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu tarafından ise "Mevlevi Ayini Şerifi" icra edildi.